Montážní návod pro schodiště může být různý v závislosti na jeho typu a tvaru.
1. Před započetím montáže si důkladně prostudujeme půdorysný plán schodiště a zkontrolujeme vůči němu stavební otvor a rozměry.
Pozornost věnujeme skladbě stěn, skladbě stropu a prostoru u výstupu schodiště.
Dále zkontrolujeme kompletnost dílů schodiště, rozbalíme je, prohlédneme a obeznámíme se s jejich umístněním ve schodišti.
Totéž provedeme i v případě kování a pomocných materiálů pro montáž.
Připravíme si montážní nářadí a všechny potřebné pomůcky. Předem pozorně pročteme tento celý text a ujasníme si teoreticky celý postup.
2. Provizorní schodiště se skládá ze několika typů dílců - daný počet nášlapů, vnitřní schodnice (s budoucím zábradlím) a vnější schodnice (ke zdi). Dále pak příslušenství v podobě hranolů na podepření, rozepření a též zhotovení zábradlí. K vyztužení nášlapů slouží dodané svlaky.
3. Montáž spočívá v zasazení čepů zboku nášlapu do dlabů ve schodnici a zajištěním vždy dvěma vruty procházejícími skrz schodnici v místě dlabu do čela nášlapu. Spodní plocha nášlapu je vyztužena namontovanými svlaky. Přední hrana a vrchní plocha nášlapu jsou označeny zboku nášlapu písmenem "L" jehož ramena směřují právě k přední hraně a vrchní ploše.
4. Doporučujeme položit 1. vnější schodnici na stavební kozy, dlaby vzhůru a namontovat do ní všechny nášlapy nástupního ramene. Poté tento celek položit na zem, přiložit 1. vnitřní schodnici dlaby dolů a postupně nasadit na čepy nášlapů a přišroubovat dvojicemi vrutů.
4.1 Analogicky stejný postup zopakujeme s 2. vnější a 2. vnitřní schodnicí = prostřední rameno č.2.
4.2 Analogicky stejný postup zopakujeme i s 3. vnější a 3. vnitřní schodnicí = výstupní rameno.
5. V dalším kroku přiložíme postupně jednotlivá ramena k sobě tak aby rohové nášlapy jednoho ramene zapadly do svých dlabů v sousedním rameni a přišroubujeme vruty. Sešroubujeme vždy i rohové spoje navazujících schodnic.
6. Po smontování ramen celé schodiště usadíme ve stavebním otvoru, dočasně podepřeme a dorazíme k výstupu, zkontrolujeme rovinnost, geometrii a celé schodiště podepřeme pod výstupem, v rozích a případně na dalších místech dodanými hranoly. Dále zajistíme a rozepřeme nástup schodiště vůči okolním stěnám, tak aby se schodiště nemohlo při používání nikam poodsouvat. Opět použijeme hranoly. Obdobně zafixujeme i výstup a rohy schodiště. Hranoly lze samozřejmě alternovat například přichycením pomocí velkých úhelníků k podlaze či výstupní hraně, tyto však nejsou obsahem dodávky.
7. Nyní přistoupíme k montáži svlaků pro vyztužení nášlapů. Montujeme vždy dvěma vruty, osu výztuhy volíme ve vzdálenosti cca 6cm od přední hrany nášlapu.
Pozn. Schodiště je bezpečné i bez výztuh, výztuhy zvyšují bezpečnost vůči dynamickým rázům při stěhování velmi těžkých břemen.