Montážní návod pro schodiště může být různý v závislosti na jeho typu a tvaru.
1. Před započetím montáže si důkladně prostudujeme půdorysný plán schodiště a zkontrolujeme vůči němu stavební otvor a rozměry.
Pozornost věnujeme skladbě stěn, skladbě stropu a prostoru u výstupu schodiště.
Dále zkontrolujeme kompletnost dílů schodiště, rozbalíme je, prohlédneme a obeznámíme se s jejich umístněním ve schodišti.
Totéž provedeme i v případě kování a pomocných materiálů pro montáž.
Připravíme si montážní nářadí a všechny potřebné pomůcky. Předem pozorně pročteme tento celý text a ujasníme si teoreticky celý postup.
Doporučujeme montovat minimálně ve dvou lidech, lépe ve třech i čtyřech.
Doporučení pro vruty: před vložením vrutu do předvrtaného otvoru vždy do tohoto otvoru předem naneseme malé množství silikonu (2 kuličky hrachu), silikon usnadní zavrtání vrutu, eliminuje tak riziko jeho prasknutí při přetažení.
2. Montáž bude začínat přikotvením 2. vnější (výstupní) schodnice na zeď. Kotvící otvory nejsou zhotoveny, je třeba je naplánovat a vyvrtat tak, aby nekolidovaly např. s instalacemi rozvodů, nikami a otvory ve zdi.
Vždy se snažíme jeden kotvící bod umístit co nejblíže nástupu - ideálně cca 6cm pod střed prvního nášlapu, dále co nejblíže výstupu - obvykle pod poslední (resp. předposlední) nášlap a výškově tak abychom netrefili izolační vrstvu ve stropě. Dále pak na každé schodnici co nejblíže rohu. Další kotvící body rozmístíme vždy cca ob dvě stoupání mezi nástup a výstup - a opět ideálně cca 6cm pod střed daného nášlapu. Pokud je to vhodné a možné, kotvíme v místech již zhotovených otvorů pod nášlapy (primárně zhotovených pro kotvení nášlapů ke schodnici) - snížíme tím počet krytek.
Pokud je ve schodišti podesta tak pod podestu umístit alespoň dva kotvící body na každém rameni.
Jsou-li stěny u schodiště rastrové povahy = mají výztuhy a stojky za SDK či OSB deskami - je nutné kotvící body přizpůsobit a umístit přesně na středy výztuh, nešetříme jejich počtem. Klidně dejte i dva nad sebou.
3. Nyní 2. vnější (výstupní) schodnicí přiložíme a přitlačíme ke zdi, a dorazíme k výstupní hraně, podepřeme a vyrovnáme. Horní hrana (sedlo) svislého hranolu na schodnici musí být usazena níže (o tloušťku nášlapu), než je finální výška podlahy v patře. Zkontrolujeme rovinnost výstupní hrany vodováhou a případně dokorigujeme. Pozor na nerovinnost podlahy, a to i u vylévaných podlah! Při nefinálních výškách podlah použijeme odpovídající podložky, aby byla schodnice usazena ve správné výšce. Schodnici lehce zajistíme - přikotvíme ve všech bodech, neutahujeme příliš.
Následně vlepíme kolíky do 1. vnější (nástupní) schodnice a našroubujeme závitové tyče do 2. vnější schodnice pro spoj schodnic ve vnějším rohu. Na plochu spoje naneseme lepidlo - ideálně na čelo 1. vnější schodnice. Dále tuto nástupní vnější schodnici nasuneme na závitové tyče a kolíky + dorazíme do rohu, přitlačíme ke zdi, podepřeme a vyrovnáme. Na závitové tyče (v otvorech zboku) našroubujeme límcové matice a rohový spoj dotáhneme.
3.1 Při nefinálních výškách podlah použijeme odpovídající podložky, aby byly schodnice usazeny ve správné výšce. Zkontrolujeme vodorovinu sedel pro nášlapy na schodnicích a případně zkorigujeme. Následně 1. vnější schodnici přikotvíme všemi body do stěn, neutahujeme příliš. Pozor, schodnice nesmí být zvlněna kopírováním nerovnosti zdi. Použijte vhodné vypodložení.
Důležité upozornění: Dodávané schodiště je půdorysně přesně pravoúhlé - proto v případě odchylky od pravého úhlu v rohu či u výstupu je nutno odpovídajícím způsobem vypodložit schodnice ( i kotvící desku) tak, aby vzájemně svíraly po přikotvení přesný pravý úhel, jinak se nepodaří korektní montáž rohových nášlapů, případně podest a vnitřních schodnic.
3.2 Nyní do dvou otvorů zboku svislého hranolu na 2. vnější (výstupní) schodnici našroubujeme závitové tyče. Na konci otvoru je zarážecí matice. Shora do svislého hranolu vlepíme kolík.
4. Připravíme si 2. vnitřní (výstupní) schodnici - do dvou otvorů v čele vlepíme kolíky pro výstupní sloupek, čelo namažeme lepidlem a nasadíme výstupní sloupek a přišroubujeme jej ke schodnici dvěma vruty 6×100. Nyní do dvou otvorů zboku výstupního sloupku našroubujeme závitové tyče.
Poté na dlab ve výstupním sloupku nasadíme výstupní nášlap - výřezem na dlab a zajistíme zezadu sloupku kratším vrutem.
Dále celek vnitřní výstupní schodnice se sloupkem a nášlapem přiložíme (podobně jako předtím vnější) k výstupní hraně, podepřeme a vyrovnáme. Přesah sloupku (zub) na vnitřní straně zaklesneme o výstupní hranu schodišťového otvoru. Vzájemnou vzdálenost obou schodnic vymezí kotvící deska a výstupní nášlap který nasadíme na kolík svislého hranolu vnější schodnice. Spoj zajistíme lepidlem.
Na schodnici a sloupek v místě styku s kotvící deskou naneseme silikon, následně na závitové tyče nasuneme kotvící desku a přitlačíme k výstupu.
Na konce všech 4 závitových tyčí v otvorech nasadíme límcové matice a sešroubujeme v jeden celek, hlídáme si slícování.
5. Nyní naplánujeme a vyvrtáme v kotvící desce 2 až 4 otvory pro připevnění k výstupu a desku přikotvíme.
Velký pozor na pevnost a polohu kotvících bodů vůči izolacím a rozvodům elektro, vody či vytápění!
V tento moment tedy máme přikotvené obě vnější schodnice na zeď, kotvící desku + výstupní nášlap a k ní je na vnitřní straně napojena 2. vnitřní - výstupní schodnice se sloupkem. Tato vnitřní schodnice je (v 1. vnitřním rohu) zatím pouze podepřena, volná, bez kotvení.
6. Následně vlepíme kolíky do 1. vnitřní nástupní schodnice pro spoj schodnic v 1. vnitřním rohu. Na plochu spoje naneseme lepidlo - ideálně na čelo nástupní schodnice. Tuto schodnici nyní vztyčíme a spojíme ve vnitřním rohu s již nainstalovanou 2. vnitřní schodnicí, spoj zajistíme dvěma vruty 6×100.
Celek vnitřních schodnic ( stejně jako předtím u vnější strany ) vhodně podepřeme a vyrovnáme ve všech rovinách. Pro lepší kontrolu vzájemné vzdálenosti vnějších a vnitřních schodnic doporučujeme nasadit nasucho na kolíky jeden nášlap před rohem, další bezprostředně za rohem a také nášlap č.2. Stále kontrolujeme rovinu. Je-li vše v pořádku, přikotvíme nástup vnitřní schodnice pod prvním nášlapem napevno k podlaze - pomocí kotvy do podlahy. Pro tuto kotvu jsou nachystány otvory pod 1. nášlapem. Pozor na případnou existenci podlahového topení !!!
Další pozor - kotva sdílí otvor zboku schodnice s budoucí závitovou tyčí pro uchycení 1. nášlapu, musí zbýt prostor!
7. Dále přistoupíme k montáži nášlapu č.1:
Na vodorovná sedla obou schodnic pro nášlap č.1 naneseme silikon rovnoměrně v celé ploše.
Do otvorů pro kolíky ve schodnicích i v nášlapu naneseme konstrukční lepidlo a do schodnice zarazíme kolíky.
Zespod nášlapu našroubujeme do závrtných matic závitové tyče. Poté nášlap nasadíme na kolíky ve schodnicích a doklepneme palicí.
Zboku schodnic pod nášlapem v otvoru našroubujeme na závitové tyče límcové matice a dotáhneme.
8. Dále postupně montujeme nášlapy směrem od nástupu nahoru:
Na vodorovná sedla obou schodnic pro nášlap č.2 naneseme silikon rovnoměrně v celé ploše.
Do otvorů pro kolíky ve schodnicích i v nášlapu naneseme konstrukční lepidlo a do schodnice zarazíme kolíky.
Poté nášlap nasadíme na kolíky ve schodnicích a doklepneme nadoraz palicí.
Zboku schodnic v otvoru pod nášlapem zajistíme-zašroubujeme šikmým vrutem 6×60 nášlap ke schodnici.
Analogicky postupujeme až k předposlednímu nášlapu, včetně.
8.1 Podesta je z pohledu montáže stejná jako nášlap, pouze je díky větší šířce zajištěna šikmými vruty ve více místech.
9. Nyní pevně dotáhneme všechny kotvící body ve schodnicích i kotvící desce. Kontrolujeme geometrii.
10. Dále namontujeme sloupky zábradlí. Výstupní sloupek je již zakomponován u výstupu. Pro rohový sloupek namontujeme vždy nejprve závitovou tyč do závrtné matice v rohovém nášlapu, nasadíme na ni sloupek a do otvoru zboku sloupku vložíme límcovou matici a přitáhneme. Pozor, sloupek musí být správně pootočen - aby souhlasily předvrtané díry pro vruty s výškami a směry napojených podmadel a madel. Nástupní sloupek přiložíme dlabem na osazenou přední hranu prvního (nebo druhého) nášlapu a přišroubujeme dvěma vruty do hrany schodnice. Dlab předem namazat silikonem!
11. Montáž zábradlí dále pokračuje instalací podmadel. Podmadla umísťujeme na osy sloupků do předepsané výšky a na obou koncích přišroubujeme vruty skrze sloupky.
12. Nyní naneseme do všech otvorů pro šprušle zábradlí (v podmadlech i v madlech) silikon. Osvědčený postup je housenka po celé délce nejdelší boční stěny otvoru. Poté nasadíme šprušle do podmadel dle rozpisu. Následně na šprušle nasadíme madlo, doklepneme a skrze sloupky přišroubujeme.
13. Schodiště ometeme, očistíme a všechny otvory zakrytkujeme rozměrově příslušnými krytkami. Krytky se nasazují na otvor v místě gumičky a zatlačí rukou.
14. Tímto je celá montáž schodiště dokončena. Lepené a silikonované spoje potřebují pro plné vytvrzení čas cca 24hodin při běžné teplotě.