CZ

Montážní návod

Montážní návod pro schodiště může být různý v závislosti na jeho typu a tvaru.

1. Před započetím montáže si důkladně prostudujeme půdorysný plán schodiště a zkontrolujeme vůči němu stavební otvor a rozměry.

Pozornost věnujeme skladbě stěn, skladbě stropu a prostoru u výstupu schodiště.

Dále zkontrolujeme kompletnost dílů schodiště, rozbalíme je, prohlédneme a obeznámíme se s jejich umístněním ve schodišti. 

Totéž provedeme i v případě kování a pomocných materiálů pro montáž.

Připravíme si montážní nářadí a všechny potřebné pomůcky. Předem pozorně pročteme tento celý text a ujasníme si teoreticky celý postup, doporučujeme provést zkušební vložení jednoho libovolného nášlapu do jeho zádlabu na schodnici včetně našroubování závitové tyče a límcové matice = naučit se postup z bodu 5 tzv. na sucho mimo stavební otvor.

Doporučujeme montovat minimálně ve dvou lidech, lépe ve třech i čtyřech. Důležitá je totiž i rychlost montáže - především u schodiště s podstupněmi kdy od nanesení konstrukčního lepidla do drážky v nášlapech (bod 3 resp. bod 6) až do nasazení vnitřní schodnice na poslední nášlap (bod 9) by nemělo uplynout více než 45 minut. Doporučujeme si práci rozdělit a zatímco jeden či dva montující budou kotvit nášlapy do schodnice na zdi (bod 6) tak další člověk již může připravovat celek vnitřní schodnice - viz bod 8.

Doporučení pro vruty: před vložením vrutu do předvrtaného otvoru vždy do tohoto otvoru předem naneseme malé množství silikonu (2 kuličky hrachu), silikon usnadní zavrtání vrutu, eliminuje tak riziko jeho prasknutí při přetažení. 

 

2. Montáž začíná přikotvením vnější schodnice na zeď. Kotvící otvory nejsou zhotoveny, je třeba je naplánovat a vyvrtat tak, aby nekolidovaly např. s instalacemi rozvodů, nikami a otvory ve zdi. Vždy se snažíme kotvící bod umístit co nejblíže nástupu - ideálně cca 4cm pod střed zádlabu prvního nášlapu, dále co nejblíže výstupu - obvykle pod přední hranu výstupního nášlapu a výškově tak abychom netrefili izolační vrstvu ve stropě. Další kotvící body rozmístíme vždy cca ob dvě stoupání mezi nástup a výstup - a opět ideálně cca 4cm pod střed zádlabu daného nášlapu. Pokud je ve schodišti podesta tak pod podestu umístit dva kotvící body. 

Jsou-li stěny u schodiště rastrové povahy = mají výztuhy a stojky za SDK či OSB deskami - je nutné kotvící body přizpůsobit a umístit přesně na středy výztuh, nešetříme jejich počtem.

 

3. Předmontujeme výstupní nášlap - vrutem skrze schodnici, nejprve však naneseme na boky a dno jeho zádlabu ve schodnici neutrální silikon. 

Pokud se jedná o variantu s podstupněmi, je třeba předmontovat ještě i předposlední nášlap a k němu výstupní podstupeň. Také do zádlabů pro oba dílce je nutno nanést silikon. Dále silikon naneseme i na zadní hranu předposledního nášlapu, k níž doléhá podstupeň. Pozor - do drážky pro podstupeň ve výstupním nášlapu nenanášíme silikon, ale pomalé konstrukční lepidlo. Předposlední nášlap přitáhneme pomocí závitové tyče a matice: Závitovou tyč našroubujeme nejprve do zarážecí matice, která je v otvoru uprostřed zádlabu. Následně nasuneme nášlap do zádlabu a na tuto závitovku, doklepneme gumovou palicí a zespod nášlapu v otvoru našroubujeme límcovou matici a dotáhneme. Podstupeň slícujeme a přišroubujeme vruty do předposledního nášlapu. 

 

4. Připravenou vnější schodnici přiložíme a přitlačíme ke zdi, dorazíme k výstupní hraně. Při nefinálních výškách podlah použijeme odpovídající podložky, aby byla schodnice usazena ve správné výšce budoucí podlahy. Zkontrolujeme vodorovinu zádlabů nášlapů na schodnici a případně zkorigujeme. Častým problémem je nevodorovinnost podlah pod nástupem nebo u výstupu schodiště a to i u vylévaných podlah! Následně schodnici přikotvíme všemi body a pevně dotáhneme. Pozor, schodnice nesmí být zvlněna kopírováním nerovnosti zdi. Použijte vhodné vypodložení. 

 

5. V přikotvené schodnici naneseme na boky a dno každého zádlabu ve schodnici neutrální silikon. Mažeme zádlaby pro nášlapy a případně i pro podstupně. Ideální postup je: nanést prostou tenkou šnůru na boky zádlabu - co nejblíže vrchní plochy (vložený nášlap pak rozmázne silikon na celou hloubku dlabu) a na dno zádlabu pak namalovat silikonem vlnovku. 

Tip: nanášení silikonu je pohodlnější na montážních kozách před nakotvením schodnice na stěnu, ovšem pozor na případnou větší časovou prodlevu při řešení nečekaných problémů s kotvením. 

Poté našroubujeme závitovou tyč do zarážecí matice, která je v otvoru uprostřed zádlabu. Následně nasuneme odpovídající nášlap do zádlabu a na tuto závitovku, doklepneme gumovou palicí a zespod nášlapu v otvoru našroubujeme límcovou matici a dotáhneme. Hlídáme, aby nášlap byl v zádlabu vždy dotlačen směrem k jeho přední hraně. Tento postup zopakujeme postupně od prvního nášlapu až k výstupu.

Doporučení: Je vhodné si volné konce přikotvených nášlapů podepírat do vodoroviny, především ty se spoji na závitovou tyč (s vnitřní schodnicí). 

 

6. U schodiště s podstupněmi je postup bodu 5. mírně modifikovaný. Do prvního nášlapu vložit zespodu podstupeň č.1 a tento celek namontovat do schodnice společně. Nezapomeňte nanést pomalé konstrukční lepidlo do drážky v nášlapu! Dále namontujeme nášlap č.2: než jej vložíme do schodnice, tak na dno drážky pro podstupeň naneseme pomalé konstrukční lepidlo. Lehce rozmazáváme - aby na nás "šnůra" lepidla v dalším kroku nevypadla. Teprve po montáži nášlapu č.2 namontujeme i podstupeň č.2. Naneseme silikon na čelní plochu podstupně - formou šnůry ve vzdálenosti 2cm rovnoběžně s jeho spodní hranou. Až jej vložíme do schodnice a do drážky zespod nášlapu č.2, tak se tato šnůra rozmázne po zadní hraně předešlého nášlapu č.1. Doklepneme, slícujeme a přišroubujeme vruty zezadu do nášlapu č.1. Otřeme ev. přetoky silikonu. Nyní pokračujeme montáží nášlapu č.3, a až poté opět namontujeme podstupeň č.3 který jej propojí s předešlým nášlapem č.2. Tento postup dodržíme a zopakujeme postupně až k výstupu.

Doporučení: Je vhodné si volné konce přikotvených nášlapů podepírat do vodoroviny, především ty se spoji na závitovou tyč (s vnitřní schodnicí). 

 

7. Podesta je z pohledu montáže stejná jako nášlap, díky větší šířce bývá kotvena více závitovkami. Pokud je na výstupu schodiště - není třeba provádět úkony předmontáže výstupu popisované v bodě 3, neboť je pod ní dostatek prostoru k přišroubování podstupně k předposlednímu nášlapu.     

 

8. Nyní si připravíme vnitřní schodnici a sloupky zábradlí (pokud zábradlí existuje). Do schodnice vlepíme kolíky spoje s výstupním sloupkem, naneseme silikon na styčnou čelní plochu schodnice, výstupní sloupek nasuneme na kolíky, slícujeme a přišroubujeme dvěma vruty do schodnice. Stejný postup zopakujeme i u nástupního sloupku. Následně obdobně jako u vnější schodnice - naneseme na boky a dno každého zádlabu ve schodnici neutrální silikon. Poté našroubujeme závitové tyče do závrtných matic, které jsou uprostřed některých zádlabů. 

 

9. Následně celý připravený komplet přiložíme k volným koncům nášlapů, zobákem na výstupu se zaklesneme o horní podlahu, závitovky nasměrujeme do děr v nášlapech a postupně vějířovitě směrem odshora začneme schodnici víc a víc nasouvat na nášlapy. Pomáháme si gumovou palicí a tím že postupně nasazujeme a neustále přitahujeme límcové matice zespod nášlapů na závitovky. Po nasazení na všechny nášlapy důkladně dotlučeme schodnici po celé délce a finálně dotáhneme límcové matice, přitom kontrolujeme svislost sloupků do boku a případně korigujeme. Při nefinálních výškách podlah použijeme odpovídající podložky.

Pozn. Pokud je výstup schodiště do stavebního otvoru ve stropě s vůlí maximálně 8 cm do boku, nemůžeme závitovky našroubovat do závrtných matic ve schodnici, ale je nutné je předem vložit do nášlapu. Následně po přiložení schodnice tuto závitovku prsty v otvoru zespod nášlapu vysuneme a natočíme do závrtné matice ve schodnici, nejméně na 4 závity. Vyžaduje to cit, cvik a přesné napolohování dílů vůči sobě. Pokud je otvor ve stropě obzvlášť těsný, může být dokonce třeba tímto postupem již vložit závitovku i do předmontovávaného předposledního nášlapu v bodě 3!   

 

10. Nyní naneseme do všech otvorů pro šprušle zábradlí (ve schodnici i v madle) silikon. Osvědčený postup je housenka po celé délce nejdelší boční stěny otvoru. Poté nasadíme šprušle do schodnice dle rozpisu. Následně na šprušle nasadíme madlo, doklepneme a skrze sloupky přišroubujeme.

 

11. Schodiště ometeme, očistíme a všechny otvory zakrytkujeme rozměrově příslušnými krytkami. Krytky se nasazují na otvor v místě gumičky a zatlačí rukou. 

 

12. Lepené a silikonované spoje potřebují pro plné vytvrzení čas cca 24hodin při běžné teplotě.